ERKEKLER VE ESTETİK CERRAHİ

Erkek kısmı estetik yaptırır mı?

Değişen zaman ve psikososyal yapı ile erkekler de rekabetçi yaşam koşullarında daha iyi görünmeye daha çok önem verir oldular. Rekabet eş ve iş için sürüp gidiyor. Güzel ve bakımlı görünmenin eş için rekabeti şansını arttırdığı anlaşılır görünüyor. Fakat iş rekabeti için durum nasıl diye baktığımızda yapılan çalışmalar ve istatistikler gösteriyor ki özellikle beyaz yakalı populasyonda iyi görünmek iş ortamında rekabet gücünü arttıran etkenlerden biri olarak iş görüyor. Bu nedenlerden daha önce sadece kadınlara aitmiş gibi görünen uygulamalar da erkek günlük yaşam pratiğinde yer almaya başlıyor. Cilt ve saç bakımı, epilasyon gibi uygulamalar erkeğin de günlük yaşam pratiği içine karışıyor.

Erkekler daha iyi görünmek için neler yapıyor?

Diyet, çeşitli vitamin ve besin destekleri kullanmak, egzersiz ve sportif aktiviteler, yüz ve cilt bakım ürünleri kullanmak ve estetik girişimler eskiye göre erkeklerin daha fazla yaptıkları uygulamalar arasında bulunuyor.

Cerrahi olmayan estetik uygulamaları içinde erkekler en çok ne yaptırıyor?

Saç ve cilt bakımı, epilasyon uygulamaları erkeklerin en sık başvurduğu cerrahi olmayan estetik uygulamaları arasında yer alıyor. Botoks ve dolgu da erkekler tarafından  gittikçe daha çok talep ediliyor.

Erkeklere uygulanan kozmetik prosedürlerin oranları nasıl?

Her botoks enjeksiyonunun %14’ü, göz kapağı estetik ameliyatlarının %15’i, lazer epilasyon uygulamalarının %20’si ve burun estetik girişimlerinin %24’ü erkekler tarafından tüketiliyor.

Erkekler en çok hangi estetik ameliyatları yaptırıyor?

Erkeklerin yaptırdığı estetik girişimlerin başını burun ameliyatları çekiyor. Daha sonra ikinci sırada ise saç ekimi uygulamaları yer alıyor. Bu işlemleri ise göz kapağı estetik girişimleri ve meme küçültme (jinekomasti yani erkek meme büyümesinin düzeltilmesi) işlemleri takip ediyor. Eskiden absürt gibi görünen bacaklara, göğüs bölgesine hatta popoya silikon implant uygulamaları da erkekler tarafından talep edilen uygulamalar arasında yer almaya başlamış durumda. Bu tür sıra dışı görünen işlemler henüz yenidünyada bile çok fazla popüler olmuş görünmüyor.