GÖZ ALTI TORBALARI

gözaltı-torbaları

Göz altı torbaları neden ortaya çıkarlar?

Göz çevresi yapılar canlılık, duygudurum ve yaşımız hakkında bilgi verirler. Genetik yapı, stresli yaşam, sigara içmek, dengesiz beslenme gibi etkenler göz altlarında kalıcı torbalanmalara yol açarlar. Bu durum kişinin yaşlanmış, üzgün ya da yorgun görünmesine yol açar. Alt göz kapağı derininde üç ayrı odacıkta yağ dokuları bulunur. Bu yağ dokularını yerinde tutan yapılarda gevşeme ortaya çıktığında yağ dokuları öne doğru fıtıklaşır ve göz altı torbaları ortaya çıkar. Deri altında kas tabakasında da değişen derecelerde gevşeme ve sarkma ortaya çıkar. Deri fazlalığı bu duruma az ya da çok eşlik edebilir. Fakat asıl sorun bu değildir. Deri yapısında fazlalık ve kırışıklık varlığında bu durum da düzeltilebilir.

Göz altı torbaları nasıl düzeltilir?

Öne ve aşağı fıtıklaşan yağ dokularının yerleri yeniden düzenlenir. Bazen fazla yağ dokusu çıkarılır. Yağ dokularını yerinde tutan yapılar onarılır ve sıkılaştırılır. Bu işlem fıtıklaşan yağın alınıvermesi işlemi değildir. Göz altında dolgunluk korunmalıdır. Fazla deri ve kas mevcutsa o da çıkarılır ve yerleri yeniden düzenlenir. Genellikle 30 yaş üzeri başka önemli sağlık sorunu olmayan erkek ve kadınlar, göz kapaklarında sarkma ve torbalanma oluştuğunda bu tedaviye aday olurlar. Sigara alışkanlığı her estetik cerrahi girişimde olduğu gibi göz kapağı girişimlerinde de ameliyat riskini arttırır ve iyileşme süresini geciktirir. Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Hastanın yakınmasına göre sadece üst, veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir. Planlanan başka estetik girişimlerle birlikte yapılabilir. Lazer, dolgu vb işlemlerle birlikte de yapmak mümkündür. Ameliyat ortalama 1-2 saat sürer. Genellikle aynı gün taburcu olmak ve eve çıkmak mümkündür.

Ameliyat sonrası dönem nasıl geçer?

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Önemli bir ağrı olmaz. Göz etrafında değişen derecelerde şişlik ve morarma olur. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır. Dikişler 3-7 gün sonra alınır. Alt göz kapağında geçici bir süre dışa dönüklük gelişebilir, genellikle geçici olan bu durumun düzelmesi bazen birkaç hafta sürebilir. Birkaç günlük dinlenmeden sonra ağır fiziksel aktivite gerektirmeyen işlerin başına geçilebilir.

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Alt göz kapağına kesi hemen kirpik altından ya da göz kapağının iç yüzünden yapılabilir. İlk günlerde sadece göz kapağının dış kenarında yaklaşık 1 cm’lik bir iz olabilir. İlerleyen günlerde bu bölgede de önemli bir iz kalmaz. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.