KOL GERME

kol-germe-estetiği

Kol germe ne demektir? Nereye yapılan işlemleri kapsamaktadır?

Kol germe dirsek ile koltuk altı arasında değişen uzunlukta, özellikle deri fazlalığı ve sarkması durumunda fazla derinin alınması işlemidir. Bu işlemle birlikte genellikle fazla yağ da alınır. İşlem sonucunda daha iyi bir deri gerginliği, kolun şekil ve diğer vücut bölgesi oranlarıyla uyumu elde edilir.

Kolda sarkma niçin oluşur?

Kilo alıp vermede yaşanan değişimler, ilerleyen yaş ve kalıtsal nedenler özellikle üst kol bölgesinde fazla deri oluşumuna ve deri sarkmasına neden olurlar. Bu durum en çok kollar yana doğru açıkken fark edilir. Genellikle fazla yağ dokusu varlığı da değişen derecelerde sarkmaya eşlik eder.

Kol germe nasıl yapılır?

Başka işlemler de yapılacaksa anestezi yöntemi olarak genellikle genel anestezi tercih edilir. Kolun iç-ön yüzü, kolun iç-arka yüzünde ya da koltuk altında olacak şekilde cerrahi kesi yeri seçilir. Bu bölgelerdeki sarkmaya neden olan fazla yağ dokusu ve deri çıkarılır. Kolun diğer bölgelerine liposuction yapılabilir. Ya da doku çıkarılan bölgeye yakın alanlarda yumuşak bir geçiş hattı sağlamak amacıyla liposuction yapılabilir. İşlemden hemen sonra daha iyi bir görüntü elde edilir. Fakat ameliyat sonrası erken dönemde ödem ve doku şişlikleri oluşur. Bu değişiklikler birkaç haftada düzelir.

Ameliyat sonrası nasıl bir iz kalır?

Kolu iç-ön ya da iç-arka yüzünde koltuk altı ile dirsek arasında kişiye uygulanan işleme göre değişen uzunlukta bir iz kalır. Bu iz kişisel özelliklere göre az, orta derecede ya da çok  belirgin olabilir. Bu iz ilk birkaç ay oldukça belirgindir fakat 1-2 yıl içinde gittikçe silikleşmektedir. Bu işlem aslında iki ayrı kozmetik sorunun yer değiştirmesi işlemidir. Kol derisinde sarkmanın yarattığı kozmetik sorun kesi izinden çok daha rahatsız ediciyse o zaman kol germe işlemi yapmak uygun bir seçim olabilir.

Sadece liposuction yapılarak kol sarkması düzeltilebilir mi?

Kolda sarkma kilo alıp verme değişimleri sonrasında deride oluşan fazlalık nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Fakat deri halen yeterli esnekliğe sahipse ve asıl sorun yağ dokusu fazlalığı ise  sadece liposuction ile sınırlı bir düzelme elde edilebilir. Fakat bu durum az sayıda kişide görülür.

İyileşme süresi nasıldır?

5-7 gün sonra hafif günlük aktiviteye dönülebilir. Sportif aktivitelere dönüş için 1 ay kadar beklenmesi uygun olacaktır.