MEME BÜYÜLTME

mbannery1

Meme büyütme prosedürleri niye yapılır?

Doğuştan küçük ya da asimetrik memeleri olanlar, kilo kaybı sonrası ya da hamilelik sonrasında memelerde hacim kaybı ve sınırlı oranda sarkma olanlar meme büyütme işlemlerine aday olabilirler.

Ciddi oranda sarkma varsa ne olur?

Belli bir oranın üzerinde sarkma varsa hem meme dikleştirme hem de meme büyütme işlemi aynı anda uygulanabilir ancak bu durumda memede ameliyat izi biraz daha fazla olabilir.

Meme büyütmenin silikon protezler konulması dışında bir yöntemi var mıdır?

Bu amaçla dünyada en sık uygulanan prosedür silikon protezler kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Kök hücreler içeren özelleşmiş yağ transferi uygulamaları konusunda umut verici çalışmalar olmakla birlikte henüz rutinleşmiş uygulamalar arasında değildir ve kazanılan hacimler çok fazla değildir. Serum verilerek memeler büyütülemez, bu işlemin etkisi saatler sonra ortadan kalkar. Meme büyüttüğü iddia edilen ilaçların kanıtlanmış hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Ancak bazı hormonlar bu sonucu sağlar fakat çok ciddi sağlık riskleri içerebilirler. Bunlar dışında vücudun başka yerlerinden mikrocerrahi yöntemlerle doku transferi mümkün olmakla birlikte bu yöntemler daha çok kanser sonrası meme kaybı gibi durumlarda kullanılırlar. Özetle meme büyütmenin bilinen  en kolay yolu silikon protezlerdir.

Silikonun sağlığa zararı var mıdır?

Vücuda enjekte edilen sıvı silikonun modern tıpta yeri yoktur ve eskiden yapılmış olan bazı uygulamalar çok ciddi sağlık sorunlarıyla sonuçlanmıştır. Meme protezleri ise farklı moleküler yapıda silikon polimerlerinden oluşur. Uzun yıllardır dünyada çok sayıda insana uygulanmış ve herhangi bir sağlık sorunuyla ilişkisi gösterilememiştir. Ameliyat sonrasında emzirme yeteneği etkilenmez.

Silikon protezler patlar mı?

Şu anda tıbbi kullanımda olan protezlerin üretim hatası olmadıkça ya da cerrahi işlem sırasında zarar görmedikçe patlama riski çok düşüktür. Bunun oluşabilmesi için çok yüksek bir yerden düşüp ya da bir trafik kazasında çok ciddi bir göğüs yaralanması olması ya da göğüs bölgesine kesici-delici alet yaralanması olması gerekir. Bu protezlerin boyunun 15 katına dek esneme yeteneği vardır.

Yuvarlak protezler mi damla şekilli olanlar mı daha iyidir?

Bu konuda bir standart yoktur. Meme yuvarlağının üst kısmında dolgunluk istenirse yuvarlak protezler tercih edilebilir. Ayrıca bunlar dışında asimetrik şekilli protezler de mevcuttur ve zayıf-dar göğüs kafesi olanlarda tercih edilebilir. Protezin şeklinin ve büyüklüğünün seçimi vücut/meme yapısına ve beklentilere göre belirlenir.

Serum dolu olanlar mı jel dolu olanlar mı daha iyidir?

Her iki yapının da birbirine avantaj ve dezavantajları vardır. Jel dolu olanlar daha doğal dokunma hissine sahiptir. Serum dolu olanlarda kapsül kontraktürü riski hafifçe daha düşüktür. Serum dolu olanlar daha çok kas altı yerleştirme işleminde tercih edilir. Jel dolu protezlerde de jel içeriğinin yoğunluğu değişkenlik gösterir. Ayrıca çok katmanlı protezler de mevcuttur. Bu konu hasta-hekim arasında birebir tartışılmalıdır.

Kapsül kontraktürü nedir?

Protez konulduktan sonra protez çevresinde normalde kapsül denilen bir zar yapısı oluşur. Bazı nedenlerle bu zarda kalınlaşma olabilir ve memede sertlik hatta şekil bozukluğu ve ağrıya neden olabilir. Bu durumda bazen ameliyat gerekebilir.

Kas altına yerleştirme daha mı iyidir?

Meme protezleri kas altı, kas zarı altı, meme dokusu altı ya da dual plane denilen kısmen kas altı planlara yerleştirilebilirler. Bu planlardan en doğrusu şudur diye bir genelleme yoktur. Kişinin yapısal özellikleri doğru planın seçilmesinde en önemli belirleyicidir.

Nerelerde ne kadar iz kalır?

Meme protezleri meme altındaki katlantıdan, meme ucundaki kahverenkli kısmın altından, koltuk altından ya da nadiren göbek deliğinden konulabilir. Hepsinin bazı kısıtlamaları ve avantajları vardır. Kişinin yapısal özellikleri,kullanılacak protezin çeşidi ve beklentilerine göre seçim yapılır. Örneğin koltuk altından sadece serum dolu protezler konulabilmektedir. Protezin çeşidine ve uygulama yerine göre 2-4 cm arası bir kesi izi olur ve bunların çoğu zamanla daha az belirgin hale gelirler.

Ne kadar süreyle işten güçten kalırım?

Ameliyat 1 saat kadar sürer, aynı gün taburcu olunabilir. Günlük olağan fiziksel aktiviteye dönüş 5-7 gün içerisinde gerçekleşir. 6 hafta sonra spor ve egzersiz aktivitelerine başlanabilir.