MİNİ KARIN GERME

mini-karın-germe

Mini-abdominoplasti ve abdominoplasti nedir? Aralarında ne fark vardır?

Abdominoplasti adıyla da bilinen karın germe ameliyatları özetle karın bölgesindeki fazla yağ ve derinin çıkarılması, kalan deri ve göbeğin yeniden şekillendirilmesi ve daha derinde bulunan  karın duvarının gevşekliğinin giderilmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Mini abdominoplastide ise ameliyat alanı daha küçük tutulur. Göbek ile ilgili doğrudan bir yer değiştirme işlemi yapılmaz. Göbek hizası üzerinde kalan alanlarda karın duvarı denen derin yapılara herhangi bir girişim yapılmaz. Mini abdominoplastide daha çok göbek hizası altında kalan alandaki deri ve yağ fazlalalığı giderilir.

Liposuction ile birlikte mini abdominoplasti yapılabilir mi?

Yapılabilir. Hatta birçok kişide birlikte yapılması çok daha iyi estetik sonuçlar doğurur. Karın derisi ve yağ katlarında fazlalığın birlikte eşlik ettiği durumlarda bilinen en iyi tedavi cerrahi tedavidir. Fazla derinin çıkarılması dışında bir seçenek yoktur. Fakat ılımlı derecede yağ fazlalığı ve hafif derecede deri sarkması varlığında liposuction tek başına yeterli olabilir ya da mini abdominoplasti eklenebilir.

Mini abdominoplasti herkese yapılabilir mi?

Kalıtsal özellikler, gebelik, yaşlanma, önceden geçirilmiş karın ameliyatları, sık ve çok miktarda kilo alıp verme, düzensiz beslenme, yeterli ve düzenli egzersiz aktivite alışkanlığı olmaması gibi etkenler karın derisinde sarkma ve düzensizliğe yol açarlar. Karın derisi ve yağ tabakasının altında bulunan karın duvarı oluşumlarında gevşemelerin varlığı da bu bozukluklara değişen derecelerde eşlik eder ve karındaki şekil bozukluğuna önemli oranda katkıda bulunabilirler. Hatta karın duvarında ayrılma ve fıtıklar da ortaya çıkabilir. Bu ameliyatlar için en uygun adaylar sigara içmeyen, ciddi kilo dalgalanmaları yaşamayan, diğer yönüyle sağlıklı olup ciddi bir sağlık riski olmayan gerçekçi beklentilere sahip kişilerdir. Aşırı deri sarkması ve fazlalığı varsa, karın duvarı denen derin katlarda gevşeklik ve fıtık mevcutsa klasik abdominoplasti daha uygun bir seçenek olacaktır. Fakat sorun daha çok göbek hizası altında ise ve çok şiddetli değilse mini abdominoplasti daha uygun bir seçenek olacaktır.

Mini abdominoplasti sonrası iz kalır mı?

Mini abdominoplasti sonrasında sezaryen izine benzer bazen 5-10 cm daha uzun olabilen bir iz kalır. Zamanla belirginliği azalır.

İyileşme süresi nasıldır?

Mini abdominoplastide iyileşme süresi klasik abdominoplastiye göre çok daha kısadır. Ameliyat sonrası aynı gün hastaneden çıkılabilir ve birkaç gün içinde günlük olağan işlere dönülebilir.

Göbek hizası altında deri ve yağ fazlalığının giderilmesinde cerrahi dışında etkili bir yöntem var mıdır?

Hafif ya da orta derecede yağ fazlalığı ve hafif derecede deri sarkması varlığında liposuction tek başına yeterli olabilir. Çünkü fazla yağın alınması sonrasında deride hafif derecede bir gerilme ortaya çıkar ve bazı kişilerde yeterli gerginlik sağlayabilir. Cerrahi tedavi dışındaki LPG, mezoterapi, karboksiterapi gibi yöntemler çok kısıtlı oranda ve kalıcı olmayan yarar sağlayabilirler. Radyofrekans, ultrason, lazer uygulamalarının bir ya da bir kaçını uygun şekilde uygulanan mekanik drenaj uygulamalarıyla birleştiren yöntemlerde de hafif derecede yarar sağlanabilir.