ORTOGNATİK CERRAHİ

ortognatik-cerrahi

Ortognatik cerrahi ne demektir?

Alt ve üst çenede dişlerin oluşturduğu düzlemlerin ve diş yüzeylerinin birbirleriyle uyumsuzluğunun bizzat alt ve üst çene kemik iskeletinden kaynaklandığı durumların tedavisi için yapılan cerrahi girişimlerin bütünüdür. Alt ve üst çene sorunun kaynağına göre birlikte ya da tek başlarına ameliyat edilebilirler. Pratikte daha çok çift çene ameliyatları ya da sadece alt çene ameliyatları daha sıklıkla yapılmaktadır.

Ortognatik cerrahi ile dişlerin konum ve iskelet temelleri nasıl değiştirilir?

Ortognatik cerrahi öncesi bazen 1-2 yıl sürebilen bir ortodontik tedavi dönemi geçirilir. Bu aşamada diş yaylarındaki düzensizlikler, her bir dişe ait şekil ve konum bözuklukları diş telleri ve bazı apareyler ile düzeltilir ve ameliyata hazır hale getirilir. Bu tedavi sonrası dişlerin oturduğu yüz iskelet kemiklerinin şekil ve konumları düzeltilir ve alt-üst dişlerin birbirleriyle uyumu ve kapanış ilişkisi normale çevrilir.

Ortognatik cerrahi sonrası diş eksenlerinin birbirine uyumu dışında yüz görünümünde değişiklik olur mu?

Ortognatik cerrahi girişimler sonrası birçok kişide yüz iskeletinde estetik görünümde çok önemli derecede değişimler ortaya çıkar. Hatta bazı kişilerde kimlik fotoğraflarının değiştirilmesi bile gerekebilir. Ortognatik cerrahi girişimler, yüz görünümünde en çok değişikliğe neden olan ameliyatlardır.

Ortognatik cerrahi sonrası oluşan yüz estetik değişimleri nasıl açıklanır?

Normalde insan yüz iskeletinin profile yansıması hafifçe dışbükey olacak şekildedir. Eğer bu dışbükeylik aşırıysa ya da tersine profil içbükey bir izdüşüm sergiliyorsa estetik olarak hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Karşıdan bakıldığında ise çukurda kalmış gibi görünen bir orta yüz ve üst çene, uzun bir yüz görünümü, gülme sırasında üst dişetlerinin çok fazla görünür olması gibi durumlar görülebilir. Bu gibi durumların temel tedavisi ortognatik cerrahi ile gerçekleştirilir.