YARA İZİ ESTETİĞİ

woman.jpg

Yara izleri gerçekten tamamen silinebilir mi?

Genellikle hayır. Aslında yara izlerinin de, daha çok oluşma nedenlerine göre farklı alt tipleri vardır.    Çeşitli yöntemlerle izlerin daha iyi görünmesi ya da fark edilirliğinin azaltılması sağlanabilir.

Yara izleri nasıl oluşur?

Kötü görünümlü yara izleri ameliyat, kazalar, yanıklar, derin sivilceler gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşurlar. İnsan derisindeki kesi ya da yaralanma derinliği belli bir seviyenin altına indiğinde iz bırakarak iyileşir. Yüzeysel deri yaralanmaları iz bırakmadan kendi kendine düzelirler. Fakat yaralanma belli bir derinliğin altına indiğinde vücudun deriye sağlamlık kazandıran harç dokuları yaraları kapatmaya çalışır. Bu harç dokusu normal görünümlü dokunun yerine geçer ve yaralanma şiddetine bağlı olarak normal görünümlü dokunun yerini alır. Tüm yaralar ayrıca küçülerek ve etraf dokuları kendi üzerine çekerek iyileşmeye çalışırlar. Bu durum ise yaralar üzerinde ve etrafında şekil düzensizlikleri ile sonuçlanır. Bu izler renk değişiklikleri, yüzey düzensizlikleri, deriden kabarıklık ya da çöküklük şeklinde ortaya çıkabilir. Bu izler örneğin parmaklarda olduğu gibi hareketi kısıtlayabilir ya da örneğin ağız köşesini bir yöne çekebilir ve asimetrilere neden olabilir.

Kişiler arasında iz oluşumu açısından fark var mıdır?

Yara iyileşmesinde kişisel özelliklerin rolü çoktur. Aynı yaralanma  ya da ameliyat farklı kişilerde farklı yara izleri ile sonuçlanabilir. Irk, yaş, cinsiyet, genetik yatkınlık yara izi oluşumunu doğrudan etkileyen faktörlerdir.

Peki plastik cerrahide iz kalmadan ameliyat nasıl yapılıyor?

Aslında iz kalır. Fakat yapılan kesilerin yönleri ve yerleşim yerleri dikkatle seçilir. İnsan vücudundaki doğal katlantı ya da çizgilerin içine gizlenebilir. Tabii dikkat edilmesi gereken başka birçok kural da vardır. Ayrıca iz kalma derecesi kişiler arasında da önemli farklılıklar gösterebilir. Kişisel yatkınlıklar da hesaba katılarak buna uygun yöntemler seçilir.

Yara izleri nasıl iyileştiriliyor?

Bunun için çeşitli yöntemler vardır. İz bölgesi çeşitli yöntemlerle soyulabilir. Bu amaçla lazer ya da mekanik soyma yöntemleri kullanılabilir. Çökük yara izleri doldurulabilir. Kesilip yeniden uygun şekilde dikilebilir. Çeşitli ilaçlar, yara üzerine masaj ve bası uygulayan yöntemler bir arada kullanılabilir. Ayrıca cerrahi onarım sırasında lazer uygulaması gibi umut vadeden yeni bazı yöntemler de vardır. Bunun dışında yara gerginliğini azaltıcı, standartlara uygun yara bakımı gibi temel kurallara uygun bir yaklaşım seçilir.

Yara izi tedavisinin başarısı hangi etkenlere bağlıdır?

Yaş, kişinin deri yapısı ve renk tipi, izin yönü, uzunluğu ve şekil düzensizliğinin şiddeti, genetik özellikler yara izi tedavisinin başarısını belirleyen en önemli etkenlerdir.