YÜZ GERMEDE MACS LIFT YÖNTEMİ

woman.jpg

Yaşlanmayla birlikte insan yüzünde çok çeşitli ve farklı değişiklikler oluşur. Deri kırışır, yüzde deri altındaki dokularda farklı bölgelerde değişen derecelerde sarkma meydana gelir. Bazı bölgelerde ise hacim kayıpları ortaya çıkar. Yüz gençleştirme işlemlerinde deri kalitesinde doğrudan oluşan değişiklikler ile yüzde deri altında yerleşen yapılarda meydana gelen yer değiştirme ve volüm farklılıkları ayrı değerlendirilir ve düzeltmeye yönelik işlemler tamamen birbirinden farklıdır.

Yüz germe ameliyatları yüz derisinin basitçe kaldırılıp gerilme işlemi değildir. Yüz germe ameliyatlarında temel hedef özellikle yüz derisi altındaki yapıların yukarıya asılması ve ona uygun olarak deride yapılan ılımlı değişikliklerdir. Bu amaçla tanımlanmış çok sayıda teknik mevcuttur. Hiç bir teknik her kişiye uygun olarak değerlendirilmez ve kişilerin yapısal gereksinimleri, beklentileri ve genel sağlık durumu yöntemin belirlenmesinde ve seçilen yöntemde bazı modifikasyonların yapılmasında önemli rol oynar. Alın, orta yüz, boyun gibi bölgeler farklı ünitelerdir ve yapılacak işlemler farklıdır. Herkeste her bölgeye cerrahi girişim gerekmeyebilir. Göz ve ağız çevresi yaşlanma belirtileri de ayrıca ek girişimlerin yapılmasını gerektirebilir. Sadece kulak önünden girişim yapılabileceği gibi cerrahi işlemin sınırı saçlı deriye ve kulak arkasına uzayabilir. Tüm bunlara rağmen kırışıklıkların tamamen kaybolması mümkün olmayabilir ve dermabrazyon ya da lazer uygulamaları gerekebilir. Botoks ve dolgu uygulamaları da eklenebilir. Son yıllarda daha az cerrahi içeren, iyileşme süreleri daha kısa, kişileri işten,güçten ve sosyal aktivitelerinden daha az alıkoyan yöntemler daha fazla ilgi uyandırmaktadır.

Yüz germede son zamanlarda popülerlik kazanan yöntemlerden biri de MACS LIFT adı verilen yöntemdir. Standart bir MACS LIFT yönteminde cerrahi kesi kulak önünde ve favoriler hizasında kalır. Yüz derisi daha küçük alanda kaldırılır. Ameliyat lokal anestezi altında yapılabilir. Fakat bu tekniğin de bazı modifikasyonları vardır ve gerektiğinde işlem alanı genişletilebilir ve başka girişimlerle birleştirilebilir. MACS LIFT ile daha fizyolojik ve doğala yakın sonuçlar elde edilir. Bu sonuçlar Avrupa tipi yüz germe olarak değerlendirilir. Amerikan tipi yüz germede ise yüzde daha gergin ve daha radikal sonuçlar hedeflenir.

Özetle MACS LIFT yöntemiyle yüz germe ameliyatı standart bir yüz germe ameliyatından işlem olarak daha kısa sürer, lokal anestezi ile yapılabilir, kişi aynı gün evine gidebilir, işten güçten ve sosyal aktivitelerinden daha kısa süre uzak kalır. Hem erkekler hem de kadınlar için etkilidir. İyileşme süresi daha kısadır. Yaşlanma belirtileri yeni başlayan kişiler için özellikle çok uygun bir yöntemdir.